terça-feira, 29 de março de 2011

Prémios Museums & Heritage 2010: lista de nomeados

Categoria: Campanha de Marketing

Museum of London: Galleries of modern London
People’s History Museum: Re-branding of the People’s History Museum
Historic Royal Palaces: Enchanted Palace, Kensington Palace
The British Library: Evolving English: One language, many voices
Tyne & Wear Museums: The Late Shows
SS Great Britain: 40th Homecoming Anniversary/Lets Celebrate

Categoria: Exposição permanente

People’s History Museum: The New Main Galleries – Peoples History Museum
Imperial War Museum: The Lord Ashcroft Gallery: Extraordinary Heroes
The Bowes Museum: Fashion & Textile Gallery
Museum of London: Galleries of Modern London
Scott Polar Research Institute: The Polar Museum: Promoting Britain’s Polar Heritage
Event Communications: The Robert Burns Birthplace Museum
Categoria: Exposição Temporária
Drinkall Dean LLP: Diaghilev & The Golden Age of The Ballets:
Russes 1902 – 1929
National Museums Liverpool: Plantastic!
Beck Interiors Ltd: 1001 Inventions
Imperial War Museum North: Shaped by War, Photographs by Don McCullin
The British Library: Evolving English: One language, many voices

Categoria: Actividades Educativas

LAARC: Visitor Inclusion Project
Dulwich Picture Gallery: Good Times: Art for Older People
The British Museum: Young Explorers
Museums Galleries Scotland: Remembering Scotland At War
Barleylands Farm Museum: Barleylands Education Programme
Tate Gallery: The Tate Movie Project

Categoria: Projecto com orçamento reduzido

Wigan Leisure & Culture Trust: The Museum of Wigan Life
Coventry Transport Museum: Ghost Town?
National Maritime Museum Cornwall: 150 years of the docks
Discover Children’s Story Centre: Facing Forward
South London Art Gallery: The Expansion of the South London Gallery
Categoria: Inovação
Wallace Collection: Bringing Music back into the Galleries
GR/DD: The Carbon Cycle’ For the Science Museum
Science Museum: Antenna Science News
Natural History Museum: Who do you think you really are?
Historic Royal Palaces: Henry VIII’s Tapestries Revealed
Acoustiguide: Monet 1840-1926 APP

Categoria: Troféu Winstan Bon

Historic Royal Palaces: The Enchanted Palace, Kensington Palace
Coventry Transport Museum: Conferencing
Chelmsford Borough Council: Chelmsford Museum & The Essex Regiment Musuem
Glasgow School of Art Enterprises Ltd: The Glasgow School of

Categoria: Prémio Clássico

Shropshire Museum Service: Acton Scott Historic Working Farm
Lakeland Arts Trust: Blackwell, The Arts & Crafts House
National Museums Liverpool: Meryside Maritime Museum
Mostyn: Mostyn Gallery Expansion
Kilmartin House Trust: Kilmartin House Museum
Science Museum: Wellcome Wing Redevelopment

Categoria: Prémio Internacional

BRC Imagination Arts: Exloration Space: Explorers Wanted
Studio Adrien Gardere: The Museum of Islamic Art – Cairo – Egypt
Martello Media Ltd: Glasnevin Museum, Dublin
Beck Interiors Ltd: National Charter Monument Bahrain

Categoria: Restauro e Conservação

Grapevine PR: Farnham Castle: Keep Restoration
Coniston Ltd & Leighton House Museum: Closer to Home – Leighton House
Feilden Clegg Bradley Studios: Valence House
Camlin Lonsdale Landscape Architects: Bury Mount and the Watermeadows
Westminster Abbey: Conservation of Westminster Cosmati Pavement

Os vencedores serão conhecidos no próximo dia 11 de Maio.
Para mais informações consultar: 
http://www.museumsandheritage.com/awards

Fonte: http://www.pportodosmuseus.pt/?p=23449&utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+pportodosmuseus%2FrxgW+%28pportodosmuseus%29

0 comentários:

Enviar um comentário